W ostatnich latach pogoda stała się bardzo dynamiczna. Upały, gwałtowne burze – warunki atmosferyczne mogą się całkowicie zmienić w ciągu kilku minut. Dlatego warto przygotować się na burzę. Jak jeździć samochodem w czasie burz i ulew?

Spokojna wiosna i łagodne lato należą już do przeszłości. Ostatnio coraz częściej zmagamy się z wilgotną pogodą w ciągu dnia i gwałtownymi burzami wieczorem. Ulewne deszcze i burze utrudniają warunki jazdy. Widoczność kierowcy jest ograniczona, a przyczepność na drodze jest zupełnie inna niż na suchej nawierzchni. W związku z tym zaleca się przestrzeganie pewnych zasad jazdy podczas burzy, aby móc bezpiecznie dotrzeć do celu.

Większość wypadków zdarza się przy dobrej pogodzie

Na początek ciekawostka. Większość wypadków drogowych zdarza się przy dobrych warunkach pogodowych. Gdy jest ciepło, a dni są długie, kierowcy mają tendencję do szybkiej i nieostrożnej jazdy. Jednakże wypadki zdarzają się również w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak burze, porywy wiatru i ulewne deszcze. Następnie musimy zmierzyć się z ograniczoną widocznością, słabszą przyczepnością i często stresem. Warto więc wyeliminować przynajmniej te ostatnie.

Czy piorun może uderzyć w samochód?

Tak, może. Jednak prawdopodobieństwo, że stanowi on zagrożenie dla pasażerów, jest znikome. Nadwozie pojazdu działa jak tzw. klatka Faradaya. Chroni przed polem elektrostatycznym i sprawia, że ​​wyładowanie dosłownie „płynie” wzdłuż korpusu metalowego do ziemi. Kabina pojazdu wydaje się zatem najbezpieczniejszym miejscem, w którym można chronić się przed burzą. Należy jednak pamiętać, że wrażliwe elementy elektroniczne, w jakie wyposażone są współczesne samochody, mogą ucierpieć na skutek uderzeń piorunów.

Jak zachować się podczas burzy?

Jeśli niepokojąca prognoza pogody pokrywa się z planami Twojej podróży, warto rozważyć ich wcześniejszą zmianę. Jeśli otrzymasz dodatkowe ostrzeżenia, nie należy ich lekceważyć.

Jeśli jednak nie możesz czekać, warto zaplanować podróż tak, aby w razie burzy zdążyć znaleźć, schronienie. Kierowca pojazdu, widząc zbliżającą się burzę, nie ma innego wyjścia, jak zjechać z drogi i poszukać miejsca parkingowego z dala od drzew i wysokich stalowych konstrukcji. Przy drodze najlepszym schronieniem jest zadaszona stacja benzynowa, a w mieście parking wielopoziomowy.

Nie zatrzymuj się na poboczu drogi!

Najgorsze co możemy zrobić to zatrzymać się na poboczu ruchliwej drogi i włączyć światła awaryjne. W takim przypadku istnieje duże ryzyko potrącenia przez inny pojazd, ponieważ widoczność jest słaba. W końcu taki scenariusz jest podręcznikowym przykładem zderzenia.

Opuszczanie taksówki, nawet mając założoną kamizelkę odblaskową, nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza pojazdem pasażerowie są potencjalnie narażeni na uderzenia piorunów, złamane i spadające gałęzie (na drogach obsadzonych drzewami) oraz linie energetyczne. Parkowanie samochodu w pobliżu drzew również może się skończyć źle, jeśli podczas burzy zostaną połamane ich gałęzie. Kierowca musi się wówczas liczyć z kosztownymi naprawami lub nawet awarią pojazdu. Parkując pojazd należy również unikać naturalnych zagłębień w podłożu, aby zapobiec zalaniu lub porwaniu samochodu przez podnoszącą się wodę.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Jeżeli kierowca nie ma możliwości zatrzymania pojazdu i musi kontynuować jazdę w środku burzy, oczywistym obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jedź wolniej i zwiększ odległość przed poruszającym się pojazdem. Ulewne deszcze wydłużają drogę hamowania, powodują zaparowanie szyb przednich i znacznie ograniczają widoczność (szczególnie podczas jazdy za dużymi pojazdami, które rozpryskują dużo wody). Przyczyną rozproszenia uwagi podczas jazdy są również błyski i nagłe rozbłyski światła, które mogą chwilowo oślepić kierowcę. Widoczność kierowcy nie powinna być ograniczona przez niedokładnie wyczyszczoną przednią szybę. Pióra wycieraczek muszą być w dobrym stanie, a zbiornik płynu do spryskiwaczy powinien być zawsze pełny. Oto rzeczy, o które kierowca powinien zadbać przed każdą podróżą.