Z technicznego punktu widzenia wszystkie samochody elektryczne mają automatyczny napęd, którego nie trzeba zmieniać ręcznie, jak w przypadku konwencjonalnego samochodu. Większość samochodów elektrycznych ma tylko jeden bieg i zapewnia stałą moc bezpośrednią.

Samochody elektryczne i samochody z silnikiem spalinowym różnią się pod jednym ważnym względem. Samochody elektryczne nie mają ręcznej skrzyni biegów ani sprzęgła, dzięki czemu są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu.

Czy samochody elektryczne mają biegi?

Większość samochodów elektrycznych jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów z tylko jednym biegiem. Im wyższa prędkość silnika elektrycznego, tym szybciej samochód jedzie. Prędkość jest regulowana za pomocą pedału przyspieszenia.

W samochodzie z silnikiem elektrycznym maksymalną moc można uzyskać w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika. Ponadto, w przeciwieństwie do silników spalinowych, silniki elektryczne zapewniają pełny moment obrotowy od bardzo niskich prędkości.

Skutkuje to niezmiennie płynnym przyspieszaniem. Ręczna skrzynia biegów nie jest wymagana. Natomiast silnik spalinowy wymaga ręcznej lub automatycznej skrzyni biegów, aby utrzymać silnik w optymalnym zakresie roboczym. Moment obrotowy dostarczany przez silnik zależy od jego prędkości obrotowej.

W rezultacie samochody elektryczne są łatwiejsze i przyjemniejsze w prowadzeniu dzięki niezmiennie płynnemu przyspieszaniu.

Czy samochody elektryczne mają bieg wsteczny?

Chociaż samochody elektryczne nie mają konwencjonalnego biegu wstecznego, oferują one opcję wyboru, np. w postaci przełącznika, aby umożliwić cofanie. Przełącznik powoduje, że silnik elektryczny obraca koła do tyłu zamiast do przodu.

Czy istnieją samochody elektryczne z biegami?

Obecnie na rynku jest tylko kilka samochodów elektrycznych z wieloma biegami, ale prawdopodobnie coraz więcej producentów może podążać za tym trendem.

Jak działa układ przeniesienia napędu w samochodach elektrycznych?

Układ przeniesienia napędu w samochodach elektrycznych przenosi mechaniczną moc napędową silnika elektrycznego na koła. Dzięki silnikowi elektrycznemu samochody elektryczne nie wymagają ręcznej skrzyni biegów. Konwencjonalne silniki spalinowe wymagają kilku biegów, aby zoptymalizować moc wyjściową. Z drugiej strony natomiast, silniki elektryczne generują stały moment obrotowy, który jest natychmiast dostępny.