Linka sprzęgła jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sprzęgła. W tym krótkim artykule dowiesz się, jak ją wymienić we własnym samochodzie. Ten prosty przewodnik zawiera listę wszystkich ważnych kroków, które pomogą Ci wymienić linkę sprzęgła, nawet jeśli nie jesteś mechanikiem.
Wymiana linki sprzęgła jest stosunkowo prostą procedurą, którą można przeprowadzić samodzielnie, jeśli posiada się dobry zestaw narzędzi. Jeśli jednak procedura ta okaże się mimo wszystko zbyt trudna, należy skontaktować się z niezawodnym mechanikiem.

Zacznij od podniesienia pojazdu na podnośniku. Pamiętaj, aby odbyło się to na równej powierzchni, aby zapewnić stabilność pojazdu.
Następnie zlokalizuj uchwyt linki sprzęgła na pedale sprzęgła. Linka jest zwykle przymocowana za pomocą śruby kotwiącej z kluczem. Dlatego do usunięcia klucza należy użyć szczypiec. W niektórych sprzęgłach linka nie jest przytrzymywana przez klucz, a jedynie przez szczelinę na pedale. Wystarczy pociągnąć za linkę sprzęgła, aby wyciągnąć ją ze szczeliny. Należy również pamiętać o usunięciu wsporników ze ściany kabiny, które mogą być przymocowane do skrzynki kablowej.

Teraz wejdź pod samochód i poszukaj widełek sprzęgła. Po prostu odłącz linkę sprzęgła, wyciągając ją z rowka w widełkach. W niektórych modelach samochodów możliwe jest przymocowanie wsporników linki sprzęgła do obudowy skrzyni biegów. Jeśli tak jest w przypadku Twojego pojazdu, usuń te elementy mocujące. Teraz, gdy linka została zwolniona po obu stronach, można wreszcie ją zdjąć ciągnąc za widełki. Zachowaj ostrożność, może być konieczne usunięcie niektórych opasek zaciskowych przytrzymujących linkę wzdłuż błotnika lub ramy. Nie przykładaj zbytniej siły do linki, jeśli jest zablokowana, najprawdopodobniej znajdują się tam jeszcze elementy mocujące.

Po wymontowaniu linki sprzęgła można zamontować nową linkę w pojeździe. Aby zamontować nową linkę sprzęgła, wykonaj poprzednie kroki w odwrotnej kolejności. Pamiętaj, aby ponownie zamontować wszelkie wsporniki linki, które zostały usunięte podczas procedury.
Po zamocowaniu nowej linki do widełek i pedału sprzęgła należy wyregulować luz linki sprzęgła. Aby to zrobić, pociągnij linkę sprzęgła, aż poczujesz zatrzaśnięcie dźwigni sprzęgła: Jest to długość linki, którą należy wyregulować. Wystarczy tylko dokręcić nakrętkę regulacyjną do żądanego poziomu. Następnie dokręć nakrętkę zabezpieczającą, aby zabezpieczyć pozycję nakrętki regulacyjnej sprzęgła. Na koniec upewnij się, że pedał porusza się prawidłowo, a zmiany biegów są prawidłowe. W razie potrzeby nie wahaj się zmienić ustawienia skoku linki sprzęgła. I to by było w zasadzie na tyle. Powodzenia!