Automatyczne skrzynie biegów są projektowane tak, aby kierowca miał jak najmniejszy udział w ich obsłudze. Przekładnie CVT i E-CVT cieszą się dużą popularnością. Warto poznać najważniejsze różnice między nimi.
Rzeczy, które warto wiedzieć o CVT – automatycznej skrzyni biegów
Automatyczna skrzynia biegów CVT (Continuous Variable Transmission) jest skrzynią biegów o bezstopniowej zmianie przełożeń. Oznacza to, że nie ma ograniczeń co do liczby biegów. W tym przypadku zmiana przełożenia odbywa się niezwykle płynnie. Kierowca, który prowadzi samochód wyposażony w tę skrzynię biegów, nie odczuje żadnych szarpnięć podczas jazdy. Przekładnia CVT charakteryzuje się tym, że pasek pomiędzy parami kół, tzw. wariatorami, odpowiada za przeniesienie napędu z silnika na mechanizm różnicowy. Elementy te znajdują się na wałach wejściowym i wyjściowym. Gdy para kół zębatych stożkowych zbliża się do siebie, promień obrotu łańcucha wokół odpowiadającego mu wału wzrasta. Jeżeli łańcuch stanie się sztywny, pozostałe koła zaczną się od siebie oddalać, co prowadzi do zmniejszenia promienia obrotu. W ten sposób zmienia się przełożenie. Dzieje się to delikatnie i niezauważalnie. Z prezentowaną skrzynią biegów należy obchodzić się właściwie i płynnie, gdyż zmniejszy to prawdopodobieństwo awarii. Jeśli jednak pojawią się problemy techniczne z taką skrzynią biegów, konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie automatycznych skrzyń biegów.
Struktura bezstopniowej skrzyni biegów E-CVT
Innym rodzajem bezstopniowej automatycznej skrzyni biegów jest skrzynia biegów E-CVT. Można go znaleźć na pokładzie pojazdów hybrydowych. Montowany jest głównie w pojazdach marek Toyota i Lexus. Budowa tej skrzyni biegów znacznie różni się od budowy skrzyni biegów CVT. Składa się z układu przekładniowego. Głównym elementem całej konstrukcji jest koło zębate wewnętrzne, tzw. koło pierścieniowe, które otacza mniejsze koła zębate o zębach zewnętrznych, tzw. satelity. Te z kolei zazębiają się z kołem słonecznym, które znajduje się w środku skrzyni biegów. Silnik przenosi moment obrotowy na te koła. Zaletą tej automatycznej skrzyni biegów jest jej bardzo duża wytrzymałość.
Samochód z automatyczną skrzynią biegów – dla kogo?
Automatyczne skrzynie biegów wszelkiego rodzaju montowane są nie tylko w samochodach miejskich, ale i we wszystkich innych typach samochodów. Jest to również idealna opcja dla osób preferujących i praktykujących spokojny styl jazdy.
Na początku prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów, np. B. skrzynia biegów CVT, może być dość dziwnym doświadczeniem. Jednak po krótkim czasie kierowca przyzwyczaja się do prowadzenia takiego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że jest to opcja, która zadowoli każdego. Kierowcy decydujący się na zakup samochodu z taką skrzynią biegów powinni pamiętać o płynnej jeździe. Bardzo ważna jest również regularna wymiana oleju. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Jeśli jednak dojdzie do awarii, ważne jest, aby skorzystać z usług profesjonalnego serwisu automatycznych skrzyń biegów.