Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów ma wiele zalet w porównaniu do jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów. Obejmują one min. niższe średnie zużycie paliwa (zwłaszcza w automatach nowszej generacji) i większy komfort podczas samej jazdy.
Kiedy stajesz przed wyborem nowego samochodu, pojawia się pytanie, czy wolisz automatyczną, czy klasyczną manualną skrzynię biegów. Jeśli jeździsz automatem, nie musisz zmieniać biegów – a twoja lewa stopa nie powinna być używana i może odpoczywać, ponieważ nie musisz używać sprzęgła. Na autostradzie przy stałej prędkości może to nie być tak ważne. Ale w korkach lub w ruchu miejskim samochód z automatem jest znacznie wygodniejszy w prowadzeniu. Oprócz pedału gazu, hamulca i kierownicy nie musisz martwić się o nic innego z czysto mechanicznego punktu widzenia.
Fakt, że nowe automatyczne skrzynie biegów są stale ulepszane, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa, zmienia zachowania zakupowe nabywców samochodów. W 2022 r. ponad połowa wszystkich nowych aut została wyprodukowana z automatyczną skrzynią biegów. Oprócz dużych SUV-ów, sedanów oraz samochodów o zacięciu sportowym, automatyczne skrzynie biegów montuje się obecnie również w małych pojazdach. Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów była kiedyś rzadkością, ponieważ manualna skrzynia biegów chyba nadal jest uważana za standard w Europie. Choć wydaje się, że obecnie dość szybko zaczyna się to zmieniać. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w USA, gdzie jazda samochodami z automatem jest uważana za normę – pojazdy z manualną skrzynią biegów są raczej rzadko dostarczane na ten rynek.
Jak jeździć samochodem z automatem?
Jazdy z automatyczną skrzynią biegów można się łatwo nauczyć. Jeśli wcześniej jeździłeś tylko manualem, ważne jest, aby najpierw zapoznać się z drążkiem zmiany biegów, który różni się od tego, który znasz. Podobnie jak w przypadku manualnej skrzyni biegów, dźwignia zmiany biegów znajduje się zwykle pośrodku. Można na niej odczytać różne litery.
Symbole na dźwigni automatycznej skrzyni biegów – wyjaśnienie:
P = Parkowanie (Park)
N = Neutralny (Neutral)
D = Jazda do przodu (Drive)
R = Bieg wsteczny (Reverse)
Dźwignia zmiany biegów musi pozostać w pozycji wyjściowej P, skrót od „Park”, do momentu uruchomienia samochodu. Aby uruchomić samochód, w większości modeli należy również nacisnąć hamulec. Gwarantuje to, że samochód nie uruchomi się przypadkowo po naciśnięciu przycisku. Po uruchomieniu samochodu z automatem należy przesunąć dźwignię zmiany biegów do żądanej pozycji. Z pozycji parkowania P można włączyć bieg wsteczny R, bieg neutralny N lub bieg do przodu D.
Jeśli chcesz jechać do przodu, włącz bieg D. Gdy tylko zdejmiesz nogę z hamulca, samochód zacznie się toczyć. Teraz wystarczy tylko przyspieszyć – skrzynia biegów automatycznie wrzuci odpowiedni bieg. Ponieważ podczas jazdy automatycznej nie ma potrzeby włączania i wyłączania sprzęgła, w przestrzeni na nogi nie ma pedału sprzęgła. Lewa stopa pozostaje zatem zrelaksowana podczas całej podróży. Prawa stopa służy do obsługi pedałów przyspieszenia i hamulca, podobnie jak w samochodzie z manualną skrzynią biegów.