Sprzęgło jest ważnym podzespołem pojazdu zapewniającym płynną jazdę, gdy kierowca zmienia biegi. Jeśli kierowca nie dopilnuje, aby ta część była zawsze w dobrym stanie, może ona ulec uszkodzeniu w dowolnym momencie. Istnieją pewne oznaki, że sprzęgło uległo awarii. Konieczne jest, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić sprzęgło w samochodzie, aby określić, czy działa ono poprawnie, czy też nie.

Jak działa sprzęgło?

Sprzęgło jest odpowiedzialne za przenoszenie momentu obrotowego z silnika do skrzyni biegów. Najbardziej podstawowym zadaniem jest rozłączanie sprzęgła podczas zmiany biegu. Należy pamiętać, że mechanizm automatycznej i manualnej skrzyni biegów jest inny. Jeśli sprzęgło jest prawidłowo wyregulowane, powinno zapewnić płynną jazdę.

Po naciśnięciu pedału, linka lub siłownik hydrauliczny przenosi siłę na widełki sprzęgła. Widełki działają mechanicznie na płatki tarczy dociskowej, które pod wpływem siły są wyginane w kierunku koła zamachowego. W rezultacie napęd i tarcza sprzęgła tracą przyczepność, a silnik pracuje na biegu jałowym bez obciążenia kół.

Przyczyny awarii

Sprzęgło może ulec awarii z różnych powodów. Każdy samochód zużywa się w trakcie użytkowania. Ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego sprzęgło się psuje i co można z tym zrobić. Zwykle część ta psuje się z powodu dużego zużycia, gdy pojazd jest często eksploatowany.

W przypadku niektórych kierowców sprzęgło przepala się z powodu braku doświadczenia lub po długich okresach przeciążenia. Często ulega ono również awarii podczas jazdy pod górę w głębokim śniegu lub na złej drodze przez długi czas. Sprzęgło może się również zepsuć, ponieważ kierowca lubi bardzo szybko ruszać z miejsca i wciskać pedał przyspieszenia do podłogi.

Dlaczego pedał sprzęgła nie działa?

Jeśli sprzęgło nie działa prawidłowo, prawdopodobnie pedał nie porusza się swobodnie, okładzina cierna tarczy jest spalona lub zużyta. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę usterki i skontaktować się z warsztatem.

Możliwe przyczyny:

– linka może być pęknięta / zerwana,
– sprężyna jest pęknięta lub poluzowana,
– do napędu hydraulicznego dostało się powietrze,
– widełki sprzęgła są uszkodzone.

Teraz już wiesz, dlaczego sprzęgło nie działa, a mianowicie z powodów wymienionych powyżej. Jeśli nie możesz kontynuować jazdy, musisz wezwać lawetę i zabrać samochód do warsztatu w celu diagnozy i dalszej naprawy.

Jak sprawdzić sprzęgło w samochodzie?

Istnieją różne sposoby sprawdzania sprzęgła. Aby przeprowadzić pełną diagnostykę części układu, należy mieć przy sobie różne urządzenia. Nie musisz uciekać się do skomplikowanych metod kontroli, ponieważ możesz samodzielnie sprawdzić sprzęgło i określić, czy jest uszkodzone.

W tm miejscu chcielibyśmy zaproponować dwie metody, które powinny pomóc w ustaleniu tego, czy sprzęgło jest uszkodzone:

1) Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak sprawdzić sprzęgło w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Należy znaleźć płaską drogę o gładkiej nawierzchni. Długość drogi musi wynosić co najmniej 1 kilometr. Jest to droga, po której musi poruszać się pojazd. Konieczne jest przyspieszenie pojazdu do 4. biegu, prędkość powinna wynosić ok. 60 km/h. Następnie należy gwałtownie przestać naciskać pedał przyspieszenia i pozwolić pojazdowi zwolnić. Gdy tylko pojazd zacznie się „dławić” lub osiągnie prędkość około 40 km/h, należy mocno nacisnąć pedał przyspieszenia. Podczas przyspieszania pojazdu powinno obserwować się prędkościomierz i obrotomierz. Jeśli sprzęgło działa prawidłowo, strzałki na obu instrumentach przesuną się w prawo w tym samym czasie.

2) Sprawdzanie za pomocą hamulca ręcznego: Ta metoda działa tylko w przypadku pojazdów z prawidłowo wyregulowanymi hamulcami postojowymi. Hamulec należy zawsze ustawić / włączyć w odpowiedni sposób, aby prawidłowo blokował tylne koła. Zaciągnij hamulec postojowy, uruchom silnik i wciśnij pedał sprzęgła. Następnie włącz 3 lub 4 bieg i spróbuj jechać. Jeśli silnik szarpnie i zatrzyma się, oznacza to, że sprzęgło działa.